Aż 33 mln zł zwolnienia ze składek i 21 mln zł postojowego w łódzkim

151
Fot. https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,tak-mocno-skladka-zus-nie-wzrosla-od-11-lat-przedsiebiorcy-zaplaca-w-2020-roku-ponad-1400-zl,wia5-1-2470.html

33 mln zł – to kwota zwolnienia ze składek za marzec br., którą ZUS zatwierdził przedsiębiorcom z województwa łódzkiego. Zakład wypłacił też 21 mln zł postojowego dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

W województwie łódzkim zwolnieniem z opłacania składek za marzec objętych  zostało ponad 26 tys. płatników, na łączną kwotę ponad 33 mln zł – informuje Monika Kiełczyńska, Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. W całym kraju to ponad 436 tysięcy płatników, za których państwo pokryje składki w wysokości blisko 591 mln złotych” – dodaje rzeczniczka.

Wnioski są rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane. Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach.

„Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tarczy. To ułatwi i przyśpieszy wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy rozpatrywaniu wniosków o przejście na emeryturę” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe. W województwie łódzkim wypłacono w ramach tego świadczenia 21 mln zł. Postojowe otrzymało 10,5 tys. osób. Kolejna transza świadczenia dla uprawnionych z naszego województwa zostanie przekazana 7 i 8 maja. W całym kraju świadczenia postojowe w łącznej kwocie 374 mln zł.,  trafiły do prawie 200 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych.  Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. – Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń – dodaje rzeczniczka.  Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube: