Trwają czynności policyjne związane z odkryciem nielegalnego wysypiska śmieci w okolicy

279
Fot. Pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Składowisko płynnych odpadów w beczkach i pojemnikach typu mauzer odkryła Straż Gminna w Szczercowie. Natychmiast zostały powiadomione odpowiednie służby. Na miejscu swoje czynności wykonywali policjanci pod nadzorem prokuratora. Do sprawy zatrzymane zostały dwie osoby. Postępowanie ma charakter rozwojowy. Za nielegalne składowanie odpadów, w sposób który może zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób bądź spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach grozi kara do 5 lat wiezienia.

28 stycznia 2020 roku bełchatowscy policjanci zostali powiadomieni przez Urząd Gminy w Szczercowie że na terenie jednej z działek składowane są odpady w postaci stalowych beczek i pojemników z substancjami niewiadomego pochodzenia. W sprawie niezwłocznie zostały wdrożone policyjne czynności. Na miejscu policjanci ujawnili dużą ilość zużytych opon oraz metalowe beczki i pojemniki typu „mauzer”, które wypełnione były chemikaliami. W rozmowie z właścicielami wskazanego terenu funkcjonariusze ustalili, że 10 stycznia teren działki o powierzchni 2 hektarów został wydzierżawiony firmie, której właścicielem jest mieszkaniec Warszawy. Wobec podejrzenia, że odpady i pojemniki z substancjami niewiadomego pochodzenia zmagazynowano w miejscu do tego nieprzeznaczonym i w sposób nielegalny, na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza. 28 stycznia 2020 roku późnym wieczorem pod nadzorem prokuratora policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny, które były kontynuowane następnego dnia. Na miejscu pracowali również eksperci z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie oraz jednostka Państwowej Straży Pożarnej Sekcji Chemiczno-Ekologicznej z Łodzi. Przedstawiciele wspomnianych służb zabezpieczali do badań próbki gleby i ujawnionych substancji.

W związku z prowadzonym postępowaniem policjanci zatrzymali dwie osoby. Są to 30-letni mieszkaniec Sieradza oraz 37-letnia mieszkanka Przasnysza. Sprawa jest rozwojowa i cały czas gromadzony jest materiał dowodowy. Przed śledczymi do wykonania jest jeszcze szereg czynności procesowych i dowodowych, które prowadzone będą również przez inne jednostki policji. Śledztwo prowadzone jest w kierunku art.183kk. Na tym etapie i dla dobra prowadzonego w sprawie śledztwa udzielanie większej ilości informacji nie jest możliwe.

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube: