W sieci wodociągowej zaopatrującej m.in. Działoszyn i Posmykowiznę zostały wykryte enterokoki kałowe

1324
Fot. Pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Od ubiegłego tygodnia mieszkańcy gminy Działoszyn zmagają się z problemem zanieczyszczenia bakterią z grupy coli sieci wodociągowej zaopatrującej w wodę miejscowości Lisowice, Kolonia Lisowice, Szczepany, Młynki, Węże, Draby, Kabały, Kiedosy w powiecie Pajęczańskim oraz miejscowość Grabarze gm. Lipie w powiecie Kłobuckim oraz od dwóch dni, także sieci wodociągowej zaopatrującej w wodę Działoszyn i Posmykowiznę, gdzie dodatkowo jeszcze wykryto enterokoki kałowe.

Od 3 października br. działa powołany Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który wspólnie z jednostkami podległymi Miastu i Gminie Działoszyn, jak i organami powiatowymi, monitoruje stan występowania tego zjawiska. Z uwagi na brak możliwości używania wody w w/w miejscowościach zostały uruchomione punkty poboru wody pitnej. Punkty te na bieżąco uzupełniane są przez pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Działoszynie, pracowników Urzędu Miasta i Gminy Działoszyn oraz Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego w Łodzi. Ponadto zaangażowaliśmy druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Działoszyn w celu dostarczenia wody do osób starszych i schorowanych.

W celu jak najszybszego usunięcia zaistniałej sytuacji została podjęta współpraca z wyspecjalizowaną firmą z Wrocławia, która posiada bardzo duże doświadczenie w szybkim usuwaniu tego typu skażeń sieci wodociągowych.

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube: