Utworzenie punktu dydaktycznego „Ekoraj” w Działoszynie

270
Fot. Pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Z przyjemnością informujemy, iż realizujemy projekt pn. Utworzenie punktu dydaktycznego „Ekoraj” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Działoszynie, który zostanie dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Konkursu z dziedziny edukacja ekologiczna pod nazwą „Ekopracownia pod chmurką”. Wartość ogólna zadania wyniesie 24 736,00 zł, kwota dotacji to 21 836,00 zł.

Celem głównym stworzenia punktu dydaktycznego jest przygotowanie dzieci do odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony przyrody. Nadanie funkcji edukacyjnej i sensorycznej terenu placu zabaw placówki umożliwi edukację poprzez bezpośredni kontakt ze środowiskiem, zaszczepienie w dzieciach chęci spędzania czasu na łonie natury, ciekawości otaczającej przyrody. Bliższe poznanie różnego rodzaju roślin: iglastych, liściastych, cebulowych, kwitnących.
Ogródek ziołowo-warzywny umożliwi aktywne uczestnictwo w poznawaniu przyrody poprzez opisywanie, porównywanie, eksperymentowanie, prowadzenie obserwacji w różnych porach roku. Dzieci przez zabawę i edukację będą uczyć się samodzielnego uprawiania ogrodu: przygotowanie gleby, sianie, sadzenie i pielęgnowanie roślin. Będą wiedziały jak dbać
o ogrodowe rośliny (kwiaty, zioła), będą rozumiały zjawiska zachodzące w przyrodzie. Końcowym etapem będą zbiory oraz sposoby wykorzystania ziół, warzyw, które posłużą do edukacji zdrowotnej. Ważne jest budzenie postaw proekologicznych, poszanowania przyrody, cierpliwości, systematyczności w kontaktach z przyrodą.

W ogrodzie znajdują się również: karmnik i budka dla ptaków, jest rozprowadzony system nawadniający. Ekopracownia pod chmurką stanie się przedłużeniem sali szkolnej. W tym celu na potrzebę prowadzenia zajęć na powietrzu ogródek został wyposażony w stoły i ławki. Program edukacyjny obejmuje szereg zajęć, wydarzeń oraz warsztatów z wykorzystaniem zakupionych do zajęć pomocy dydaktycznych: plansz, książek. Planowane są również wspólne warsztaty oraz piknik w ogrodzie.

Link do strony: www.zainwestujwekologie.pl

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube: