Mieszkańcy Zelowa dokonali obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy

142
Fot. Pixabay.com (CC0 Creative Commons)

16 lutego 2019 roku o godzinie 15.30 dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy volkswagena golfa w Zelowie. Wysłani na miejsce zdarzenia policjanci zastali trzech mieszkańców gminy Zelów, którzy przekazali policjantom ujętego nietrzeźwego kierowcę oraz kluczyki od samochodu. Zgłaszający incydent podali, że kiedy podróżowali ulicami Zelowa ich uwagę zwrócił samochód, którego kierujący jechał „zygzakiem”. Świadkowie bez wahania zareagowali. Zatrzymali kierowcę, a kiedy zobaczyli, że mężczyzna jest nietrzeźwy, zabrali kluczyki ze stacyjki pojazdu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę.

Policyjne badanie stanu trzeźwości wykazało, że 56-letni mieszkaniec Zelowa miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie, a jego samochód nie miał ważnych badań technicznych. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i grzywna.

Policja przypomina, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube: